Nacházíte se: www.zsarchlebov.cz » Akce školy » Školní rok 2016/2017 » Výlet na Macochu

Výlet na Macochu

27. 6.

Výlet na Macochu

Dne 27. 6 2017 se žáci 1., 2. a 3. ročníku vydali na školní výlet do Moravského krasu. Pedagogický dozor zabezpečili pan učitel Mgr. Kamil Ježík a paní učitelka Ing. Gabriela Bavlnková. Vyjeli jsme ráno z Archlebova a první zastávkou byla jeskyně Výpustek - ta patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Má bohatou a z velké části i smutnou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka. Podle záznamů jej navštěvovali již v 17. století mastičkáři, kteří zde nacházeli kosti pravěké zvířeny. V tomto období také předkládá první popis jeskynních prostor mnich Martin Alexander Vigsius. Následovala práce Jana Ferdinanda Hertolda z roku 1669 Tartaro-Mastix Moravie, kde popisuje otvory do chodeb a propastí, které se dosud nikdo neodvážil prozkoumati.

Odsud jsme přijeli k návštěvnickému centru pod Macochou - Skalní mlýn, kde jsme si zakoupili vstupenky do nejznámější Punkevní jeskyně, kde je další centrum s občerstvením.  Využili jsme pro přesun vláček, který nás dovezl až před vstup do jeskyně a pod lanovku na výhled do propasti Macocha. Prohlídku jeskyní jsme nejdříve zahájili Suchou cestou, po které jsme procházeli krasovou jeskyní a prohlíželi si stalagnity a další krasové útvary. Nejdříve jsme stoupali jeskyní nahoru, což bylo dost náročné. Pak jsme pokračovali dolů a procházeli jeskyní k další části zvané Mokrá. Po průchodu dnem Macochy a nádherným výhledem vzhůru jsme šli tunelem, kde jsme nasedli na lodičky a projeli po Punkvě až k vstupnímu místu do jeskyní.

Pak následovalo zakoupení občerstvení a suvenýrů. Po občerstvení jsme nasedli na autobus, který nás zdárně přivezl domů. Do Archlebova jsme dorazili kolem 18:00 hodin.