Nacházíte se: www.zsarchlebov.cz » Akce školy » Školní rok 2016/2017 » Dráček Hasík

Dráček Hasík

2. pololetí

DRÁČEK HASÍK

Naše škola se zapojila do celostátního projektu Dráček Hasík. Projekt byl v naší škole uskutečněn ve druhém pololetí a byl určen pro žáky 2. a 3. ročníku a dále pro žáky 6. a 7. ročníku. Zkušená lektorka paní Blanka Valentová, odborně způsobilá osoba v oblasti BOZP a PO, se svým týmem prezentovala preventivní program, který se skládal ze dvou částí. První část se skládala z opravdu základních informací a poznatků (1. stupeň), od šesté třídy již byla výuka doplněna o tematiku náročnější - zde důležitou úlohu hrála otevřená komunikace a vzájemný dialog.

1. cyklus (1. stupeň základního školství)

·         Kdo to jsou hasiči, co je jejich práce (hasiči a moje osobní zkušenost s nimi)

·         Jak poznáme hasiče (ukázka dýchacího přístroje)

·         Co je to bezplatná telefonní linka tísňového volání

·         V čem je nebezpečné zneužití tísňových telefonních čísel, jak správně nahlásit požár

• Hasiči jedoucí k zásahu a děti na silnici
  • Který oheň je "dobrý" a který oheň je "zlý" (proměna dobrého ohně ve zlý)
  • Nalezené zápalky a "hra" s nimi
  • Co dělat, když na mě hoří oblečení a jaké jsou základní zásady první pomoci při jednoduchých popáleninách
  • Odkud hrozí nebezpečí u nás doma a na co nezapomenout při odchodu z domu
  • Jak poznám, když hoří u nás doma a co dělat
  • Domácí únikový plán, způsob vyhlášení poplachu a únikové cesty na škole
  • Co je to varovný signál a co budu dělat, když jej uslyším

2. cyklus (2. stupeň základního školství)

• Hasiči a moje nové osobní zkušenosti s nimi (upřesnění dalších činností hasičů)
  • Co je to IZS a číslo112 - jednotné evropské číslo tísňového volání
  • Nahlášení dopravní nehody a hlášení události pomocí krátké textové zprávy (SMS)
  • Širší souvislosti přeměny "dobrého" ohně v oheň "zlý" a to především ve vztahu k nezodpovědnému jednání dětí i dospělých (zodpovědnost za mladší sourozence)
  • Podrobnější a více aktivní první pomoc při popáleninách
  • Co to jsou hasicí přístroje a "ohňový trojúhelník"
  • Lesní požáry a požáry v přírodě
  • Další informace týkající se tématu "Na co nezapomenout při odchodu z domu"
  • Jak poznám, když hoří u nás doma a co dělat (odkud hrozí nebezpečí u nás doma)
  • Nebezpečné plyny při požáru, první pomoc při nadýchání se kouře a co to je požární hlásič
  • Únikové cesty veřejných budov a požární poplach v naší škole
  • Co je to varovný signál a co dělat, když jej uslyším
  • Co dělat, když bude nařízena evakuace z místa bydliště - zásady opuštění bytu a obsah evakuačního zavazadla
  • Jak se budu chránit při úniku nebezpečných látek (prostředky improvizované ochrany - rozdíly oproti utěsnění místnosti při požáru)
  • Další nebezpečí v přírodě i ve městě

3. cyklus (1. a 2. stupeň základního školství)

Třetí cyklus se konal v Kyjově na Hasičské záchranné stanici, kde žáci teoreticky získané poznatky mohli aplikovat v praxi.

Mgr. Kamil Ježík